Ben Kimim?


Merhaba ben Ali Mantar, internet ortamında Webkolog takma adıyla tanınan bir webmaster ve yazılım uzmanıyım. İstanbul’da doğdum, büyüdüm ve hala burada yaşamaktayım. 2007 yılından beri bilişim teknolojileri ile ilgileniyorum. Teknolojiyi çok seviyor ve yakından takip ediyorum. .Net Developer olmama rağmen aynı zamanda PHP ile web uygulamaları geliştirmekteyim. Hobi olarak elektronikle ilgilenmekteyim.


Bilgisayar Geçmişim


Web ve yazılım dünyasına farkında olmadan adım attım. Yapım gereği ne zaman bir bilgisayara sahip olduysam hep onun nasıl bir sisteme göre çalıştığını merak ederdim.

İlk bilgisayara sahip olduğumda henüz internet abonesi değildim. Önceleri teknolojiye karşı ilgim olması nedeniyle genelde bilgisayar ve teknoloji dergileri alırdım. Aldığım dergilerin hediye olan bazı multimedia CD'lerin menülerini incelemeye başlamıştım. Ana amacım bu CD'lere özenerek benimde kendime ait bir multimedia CD sahibi olmamdı. Söz konusu CD'lerin yapısı bir autorun INI dosyası ve index olan HTML dosyasına dayanıyordu. Bu sebepten dolayıdır ki farkında olmadan HTML denilen kodlama türünü öğrendim.

Daha sonraları internet abonesi olmamla tam anlamıyla ivme yakaladım. Kısa sürede web tasarım konusunda ilerlemeye başladım. Kodlamak benim için çok eğlenceli olduğundan kısa süre sonra web yazılım dilleri öğrenmeye başladım. İlk öğrendiğim yazılım dili ASP ve daha sonra kalite bakımından PHP öğrenmeye başladım.

Ne kadar kodlama bilgisi konusunda ilerlemiş olsam da hala Adobe Photoshop, Dreamweaver ve Flash gibi programları çok verimli kullanabildiğim söylenemezdi. Bu açıklarımı kapatmak için Web Tasarım kursunda eğitim aldım. Kursu çok başarılı bir şekilde bitirdikten sonra bu kez de Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı kursunda eğitim aldım ve yine bu kursuda yüksek başarıyla bitirdim.

Daha çok bilgiye sahip olmak için sürekli alternatif kaynaklara başvurma ihtiyacı duymuştum. İşte bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla 2 adet harici disk satın almakla işe başladım. Daha sonra e-kitaplar ve eğitim videoları ile bu HDD'leri doldurdum. Yeri geldiğinde kendimi geliştirmek için eğitim setleri de satın aldım. Sadece öğrenmekle olmaz, en iyi öğrenme şekli tecrübe edinmektir düşüncesiyle sürekli kendim için projeler hazırladım. Çalışmalarımdaki tüm teknolojilerin tümünü mümkün olduğunca kendim yaptım, hazır araçlar ve kodlardan uzak durdum. Çünkü biliyordum ki, hazır araçlar veya kodlar bana gelişmem için hiçbir şey kazandırmayacaktı. Bunları yapmam gerçekten bana çok şey kazandırdı ve meyvelerini kısa sürede aldım. Örnek olarak tarayıcı uyumu, kullanıcıların beklentileri, kullanım kolaylıkları ve daha birçok şey...

Şuan hala web, mobil ve bilgisayar ortamındaki teknolojiler konusundaki yenilikleri takip ederek kendimi geliştirmekteyim. Malum teknolojiler sürekli değişiyor. Bu yüzden yeniliklerden her zaman haberdar olmalıyım. Eğer şuan için oldum dersem o zaman kaybeden olacağımın da farkındayım, öyleyse yenilikleri takip etmek hem benim, hem de benim gibi programcılığa gönül vermiş herkesin kaderi.

Kişisel Bilgilerim

ALİ MANTAR

YAZILIM UZMANI/PROGRAMCI
Ataşehir, İstanbul

Freelance webmaster/web developer, yazılım uzmanı, mobil uygulama geliştiricisi.