Javascript ile yılın kaçıncı haftası olduğunu bulmak

 
JavaScript  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda daha önce JavaScript ile yaptığım bir fonksiyonun nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradağını anlatacağım. Yazdığım fonksiyon belirli bir tarih girildiğinde, o tarih ile ilgili olarak yılın kaçıncı haftası olduğunu gösteriyor.

Fonksiyonumuz:

function findWeeksOfYear(dateString) {
var d1 = new Date(dateString);
var d2 = new Date(d1.getFullYear(),0,1);
var days = Math.round((d1.getTime() - d2.getTime()) / (24 * 60 * 60 * 1000)) (d2.getDay() == 0 ? 7 : d2.getDay());
return Math.ceil(days / 7);
}

Devam...


MySQL'de birden çok ilişkili tablodan çoklu veri silmek

 
MySQL  

Merhaba.

Bu yazımda size MySQL'de birden çok ilişkili tablolarda çoklu veri silme SQL kodunun nasıl yazıldığını göstereceğim.

Genelde birden çok SQL sorgusu yazmak yerine tek bir sorguda işi bitirmek isteriz. Zaten performans için de bu gerekli bir durum.

İlk olarak çoklu silme koduna geçmeden önce standart DELETE FROM komutuna bakalım.

Devam...


Tüm ekran boyutlarıyla uyumlu yazılım geliştirme

 
Programlama  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda birçok ekran boyutu ile uyum sağlayacak yazılım geliştirmek için kendim oluşturduğum Pseudo'u (sözde kod) sizlerle paylaşacağım. Pseudo kodlarıda kullandığınız yazılım diline çevirebilirsiniz.

Biraz kodlardan bahsedeyim. Paylaşacağım kodların genelde oyun geliştiren arkadaşların kullanacağını düşünüyorum. Belli bir boyuttta arkaplan resmimiz var. Kodlar, ekranımızın boyutuna göre resmimizin boyutunu ve şeklini ayarlıyor. Mesela ekran boyutumuzun boyu ile resmimizin boyu veya ekranımızın genişliği ile resmimizin genişliği farklı olabilir. Kodlar bu farklılıklara karşı resmimizi ekrana uyumlu hale getiriyor. Bunu yaparken kesinlikle resmin genişlik ve boy oranlarını bozmuyoruz.

Devam...


Doğum tarihi ile yaş bulma kodu

 
Programlama  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda doğum tarihi verisi ile yaş sonucu elde eden bir kodu ne kadar kısa ve öz yazılabileceğini anlatacağım. Doğal olarak bu yazım oldukça kısa olacak. :) 

Anlatacağım kodlama Pseudo yani sözde kod olacağından herhangi bir programa dili üzerinde aynı kodları değiştirerek kolayca uygulayabilirsiniz.

Devam...


Gmail, Hotmail, Yahoo ve Yandex gibi servislerin mail kurulumu

 
İnternet  

Herkesi selamlıyorum. smile

Şu an okuduğunuz yazımda Gmail, Hotmail, Live, Outlook, Yahoo, Yandex, AIM ve Mail.Ru gibi servislerin sağladığı mail adreslerinin harici bir mail programına (Outlook veya Thunderbird gibi) kurulumu için gerekli konfigürasyon ayarlarını anlatacağım. Bu ayarlar sadece Microsoft Outlook veya Mozilla Thunderbird gibi programlarla sınırlı olmayıp diğer tüm mail yönetimi programlarında da kullanabileceğiniz türden bilgiler olarak. Ayrıca bir web siteniz varsa web sitenizin mail konfigürasyonlarını da göstereceğim. Böylece web sitenizin mail adresini mobil cihazınıza bile ekleyebilir ve maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Devam...


Excavator nasıl kullanılır

 
Makine  

Merhaba, bu makalede bilişimden biraz uzaklaşarak sıradışı bir konuya değineceğim. Yazımda bir iş makinesinin kullanımına dair bilgiler paylaşacağım.

Türk insanı olarak iş makinelerini film gibi izlemeyi çok seviyoruz. Hatta sosyal medya üzerinde bu konu ile ilgili birçok trolleme amaçlı paylaşım görmüşsünüzdür. Biz iş makinelerine halk dilinde dozer veya kepçe diyoruz. Aslında bu makinelerin hepsinin ayrı ayrı isimleri var. Biz excavator isimli makineyi inceleyeceğiz ve nasıl kontrol edildiğini öğreneceğiz.

Excavator bilgi

Devam...


RJ11, RJ12 ve RJ45 Socketleri

 
Network  

Merhaba, yazımda RJ (Register Jack) socklerinden RJ11, RJ12 ve RJ45 tipleri hakkında çeşitli bilgiler vereceğim.

Registered Jacks RJ11 RJ12 RJ45

RJ11, RJ12 ve RJ45 socketleri telefon, bilgisayar, modem gibi cihazların bağlantıları için kullanılan socketlerdir.

Bu yazımda söz konusu socketlerin kablo bağlantılarından bahsedeceğim.

Devam...


Convert.ToInt32 ile Int32.Parse arasındaki fark

 
C#  

Merhabalar, bu yazımda merak eden arkadaşlar için çok kısaca Convert.ToInt32 ve Int32.Parse arasındaki farka değineceğim. Doğal olarak yazımda bir o kadar kısa olacak smile

Int32.Parse değer bir null değeri convert edecekse hata verir.
Fakat Convert.ToInt32 null değeri sıfır olarak döndürecektir.

Ayrıca Int32.Parse ile -9999999992 ve 123.45678 gibi bir rakamları convert edildiğinde sıfır olarak döndürecektir. Eğer Convert.ToInt32 ile yapılırsa hata verecektir.

Yararlı olması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.

Devam...

PHP ile benzerlik oranını bulma

 
PHP  

Merhaba değerli ziyaretçim. Tarih 15 Haziran 2011'i gösteriyor ve bu benim blogumdaki ilk yazı olacak. Bu ilk yazımda PHP ile benzerlik oranını bulma ile ilgili bir algoritma paylaşıyorum.

<?php
$isim1 = 'Osman';
$isim2 = 'Şaban';
similar_text($isim1,$isim2,$benzerlik);
echo '.$isim1.' ile '.$isim2.' arasında benzerlik oranı : %'.$benzerlik;
?>


Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.

Devam...