MySQL'de aynı IP ile giriş yapmış kullanıcıları listeleme

 
MySQL  

Merhaba.

Yazımda MySQL veritabanında giriş kayıtlarında bir IP ile birden çok giriş yapmış üyeleri nasıl tespit edebiliriz, bunun için nasıl bir SQL kodu yazmalıyız gibi konulara deyineceğim.

"Neden böyle bir şeye ihtiyacımız olsunki?" Diyebilirsiniz. Benim de cevabı şu olur "Neden olmasın?". Şaka şaka! :) Şöyle düşünün, üye ID ve IPlerini tutan bir tablomuz var. Burada aynı IP ve farklı üye IDleri olan kayıtlar olabilir. O halde bizim bunları tespit edecek bir SQL koduna ihtiyacımız olacak.

Bu SQL kodu sorunumuzu çözecektir:

Tablo Adı: girisler
Sütun Adları: uye(int), ip(varchar)

Devam...


MySQL'de UTF8 karakter seti ve Türkçe kuralı

 
MySQL  

Merhaba arkadaşlar.

MySQL veritabanını çoğumuz UTF8 karakter setinde tablolar oluşturarak kullanmışızdır. UTF8 unicode olduğundan sadece Türkçe değil diğer dillerdeki özel karakterleri de destekliyor. Latin 5 karakter setinde Türkçe karakterleri desteklendiğini biliyoruz fakat UTF8 gibi diğer dillerdeki bütün karakterleri de gösteremiyor maalesef.

Ben bu yazımda UTF8 karakter seti kullanıp MySQL'in bizim Türkçe kurallarını uygulamasını nasıl sağlayabiliriz bunu anlatacağım.

Birkaç örnek ile buna neden ihtiyaç duyduğumuzu anlayalım.

Devam...


MySQL'de iki tarih arasında belli bir saat aralığındaki verileri dizme

 
MySQL  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda MySQL veritabanında iki tarih arasında, belli bir saat aralığındaki verileri çekmek için gerekli olan kod nasıl yazılır bunu anlatacağım.

BETWEEN keyword ile iki tarih arasındaki verileri dizebilirdik, fakat burada saat işin içine girdiğinde o kadar da kolay olmayacak gibi görünüyor.

Mesela 2016-09-05 ve 2016-09-07 tarihleri arası saat 15:00 ile 17:00 arasındaki verileri dizmek istediğimizi varsayalım. 

Devam...


MySQL'de birden çok ilişkili tablodan çoklu veri silmek

 
MySQL  

Merhaba.

Bu yazımda size MySQL'de birden çok ilişkili tablolarda çoklu veri silme SQL kodunun nasıl yazıldığını göstereceğim.

Genelde birden çok SQL sorgusu yazmak yerine tek bir sorguda işi bitirmek isteriz. Zaten performans için de bu gerekli bir durum.

İlk olarak çoklu silme koduna geçmeden önce standart DELETE FROM komutuna bakalım.

Devam...