Neden sitem 142 gün kapalıydı

 
Duyuru  

Merhaba Arkadaşlar

Web sitem 11 Kasım 2017 tarihinden beri kapalıydı. Şu an 2 Nisan 2018 tarihi itibarıyla tekrar açmış bulunuyorum. 142 gün boyunca webkolog.net çevrimdışı kaldı. Neden bu kadar uzun süre sitemin kapalı kaldığını eminim hepiniz merak ediyorsunuzdur. Devam...


Sitemi yenileyeceğim

 
Duyuru  

Merhabalar.

Uzun süredir yoktum ve yeni makaleler yayımlayamadım. Yoğunluktan dolayı bir süre daha olamayacağım. Ama bu süre içinde sitemi de yenileyeceğim ve tekrar düzenli şekilde makale yazmaya devam edeceğim.

Devam...

MySQL'de aynı IP ile giriş yapmış kullanıcıları listeleme

 
MySQL  

Merhaba.

Yazımda MySQL veritabanında giriş kayıtlarında bir IP ile birden çok giriş yapmış üyeleri nasıl tespit edebiliriz, bunun için nasıl bir SQL kodu yazmalıyız gibi konulara deyineceğim.

"Neden böyle bir şeye ihtiyacımız olsunki?" Diyebilirsiniz. Benim de cevabı şu olur "Neden olmasın?". Şaka şaka! :) Şöyle düşünün, üye ID ve IPlerini tutan bir tablomuz var. Burada aynı IP ve farklı üye IDleri olan kayıtlar olabilir. O halde bizim bunları tespit edecek bir SQL koduna ihtiyacımız olacak.

Bu SQL kodu sorunumuzu çözecektir:

Tablo Adı: girisler
Sütun Adları: uye(int), ip(varchar)

Devam...


Visual Studio'da Ajax Control Toolkit kurulumu

 
ASP.Net  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda Visual Studio IDE'sinde ASP.Net için Ajax Control Toolkit'in kurulumunun nasıl olduğunu anlatacağım.

1) http://ajaxcontroltoolkit.codeplex.com adresinden Ajax Control Toolkit'i indiriyoruz.

2) İndirdiğimiz zip dosyasını bir klasöre çıkartıyoruz.

3) Visual Studio'da (bir ASP.Net projesi açıkken) Toolbox penceresine gelerek, sağ tıklayıp > Add Tab'ı seçiyoruz.
Visual Studio Toolbox'da Yeni Tab Oluşturma 

Devam...


Çoklu kategori mantığı

 
PHP  

Bu yazımda PHP'de çok kategorili veriler mantığını anlatacağım. Her ne kadar PHP için desemde diğer dillerde de mantık aynı şekilde olacak.

Kategoriler Resmi

3 adet tablomuz olacak. Bunlar makaleler, kategoriler ve kategori_makale tabloları. makaleler ve kategoriler tablosu adında anlaşılacağı gibi makaleleri ve kategorileri tutacak. Burada kilit nokta kategori_makale tablosu. Bunun sebebi bizim çoklu kategorili makale yazmamızı (bir makalenin birden çok kategorisi olmasını) sağlayacak tablo budur.

Devam...


C# ve Java karşılaştırması

 
Yazılım  

Merhaba.

C# ve Java kodlamış olan arkadaşlar bilirler, C# ve Java birbirlerine benzer dillerdir. Bazı keyword veya kod blokları farklı olsada aynı işlevi gerçekleştirirler. İşte bu kısa yazımda C#'tan Java'y veya Java'dan C#'ı öğrenmek isteyen arkadaşlar için bu farkı göstereceğim.

Devam...


MySQL'de UTF8 karakter seti ve Türkçe kuralı

 
MySQL  

Merhaba arkadaşlar.

MySQL veritabanını çoğumuz UTF8 karakter setinde tablolar oluşturarak kullanmışızdır. UTF8 unicode olduğundan sadece Türkçe değil diğer dillerdeki özel karakterleri de destekliyor. Latin 5 karakter setinde Türkçe karakterleri desteklendiğini biliyoruz fakat UTF8 gibi diğer dillerdeki bütün karakterleri de gösteremiyor maalesef.

Ben bu yazımda UTF8 karakter seti kullanıp MySQL'in bizim Türkçe kurallarını uygulamasını nasıl sağlayabiliriz bunu anlatacağım.

Birkaç örnek ile buna neden ihtiyaç duyduğumuzu anlayalım.

Devam...


MySQL'de iki tarih arasında belli bir saat aralığındaki verileri dizme

 
MySQL  

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda MySQL veritabanında iki tarih arasında, belli bir saat aralığındaki verileri çekmek için gerekli olan kod nasıl yazılır bunu anlatacağım.

BETWEEN keyword ile iki tarih arasındaki verileri dizebilirdik, fakat burada saat işin içine girdiğinde o kadar da kolay olmayacak gibi görünüyor.

Mesela 2016-09-05 ve 2016-09-07 tarihleri arası saat 15:00 ile 17:00 arasındaki verileri dizmek istediğimizi varsayalım. 

Devam...


Visual Studio, Eclipse ve Netbeans'de kod düzenlemek

 
Program Anlatımları  

Merhaba.

Programcılar olarak yazdığımız kodların hep düzenli bir şekilde görünmesini, yani hiyerarşik bir yapıda olmasını isteriz. Kodların hiyerarşik bir düzen içinde olması kodlama değişikliklerinde çok fayda sağlayacaktır. Çünkü bilirizki kodlar seviyelere ayrılmıştır.

Örnek:

$a = true;
if ($a) {
        echo "Doğru";
} else {
        echo "Yanlış";
}

Devam...


Tablo ve kutu hesaplama teknikleri

 
Web Tasarım  

Merhaba.

HTML'de table veya iç içe çoklu div kullanırken hesaplama sıkıntısı yaşadıysanız, bu yazım size faydalı olabilir. Yazımda CSS veya HTML kodları olmayacak, sadece kendim bulduğum bazı formülleri sizlerle paylaşacağım. Göstereceğim formüller sayesinde CSS veya HTML tarafında daha sistematik ve hatadan uzak tablo veya katman hesaplamaları yaparak kod yazmanızı sağlayacaktır.

Formüllere geçmeden önce kullanacağımız kısaltmaların ne anlam taşıdığına bir bakalım.

Büyük Harfli Kısaltmalar
W
= Genişlik
H = Boy
C = Sayısı (kaçtane olduğu)
T = Toplam
P = İç boşluk (padding)

Küçük Harfli Kısaltmalar
h = Yatay
v = Dikey
b = Kutu (div veya table içindeki td gibi)
l = Hat (Bordür)
bg = Arkaplan (table veya ana div)

Devam...