Excavator nasıl kullanılır

 
Makine  
3544  

Merhaba, bu makalede bilişimden biraz uzaklaşarak sıradışı bir konuya değineceğim. Yazımda bir iş makinesinin kullanımına dair bilgiler paylaşacağım.

Türk insanı olarak iş makinelerini film gibi izlemeyi çok seviyoruz. Hatta sosyal medya üzerinde bu konu ile ilgili birçok trolleme amaçlı paylaşım görmüşsünüzdür. Biz iş makinelerine halk dilinde dozer veya kepçe diyoruz. Aslında bu makinelerin hepsinin ayrı ayrı isimleri var. Biz excavator isimli makineyi inceleyeceğiz ve nasıl kontrol edildiğini öğreneceğiz.

Excavator bilgi

Yukarıdaki resimde bir excavator'ün paletler, kabin, bom, kol ve kova kısımları gösterilmiştir. Makine kabin içindeki kollar ve pedallar ile kontrol edilmektedir. Bu sebepten bom, kol, kova ve palet gibi kavramları bilmemiz gerek.

Excavator kabininin içi

Yukarıdaki resimde kabinin içinden öne doğru bakış açısı gösterilmiş. Görüldüğü gibi Sol kol, sağ kol ve pedallar vardır. Pedallar hem kol şeklinde olduğundan hem elle kontrol edilebilir (yüksek bir yere çıkarken), hem de ayaklarla kontrol edilebilir. Bu pedalların ikisine birden aynı anda basıldığında excavator ileri doğru düz bir şekilde ilerler. Eğer sadece sağ veya sol pedala basılırsa sağa veya sola doğru ilerler yani makine sağa veya sola döner (tek pedal ilerler). Solda ve sağda bulunan kollar öne-geri ve sağa-sola doğru ittirilerek makinenin bom, kol ve kova kısımlarını haraket ettirir.

Excavator haraket ettirme kolları

Yukarıdaki resimde sağ ve sol kontrol kollarının yönlerine göre hangi işlemleri gerçekleştirdiği görülmektedir.

Sola-Sağa Döndürme: Paletlerin bulunduğu alt kısım ve makinenin gövdesinin bulunduğu kısımın yatay olarak 360' kadar döndüğünü biliyoruz. İşte sol kolu sağa-sola itmemiz bu işlemi yapmayı sağlar.

Dirseği İtme-Çekme: Dirsek olarak yazdığım kısım yukarıdaki gösterdiğim kol kısmını temsil eder. Kol kısmını ileri itemeyi veya geri çekmeyi sağlar.

Bomu İndirme-Kaldırma: Bomu kaldırmayı ve indirmeyi sağlar.

Kovayı Kapatma-Açma: Kova toprağı alıp boşaltmak için kullanılır. Sağ kolu sola doğru çekerek toprağı kovaya alabilir, sağa doğru iterek de kovayı boşaltabilir.

Temel olarak bir excavator'un kontrolleri bu şekildedir. Markalara göre bu kontroller değişebilir fakat genel olarak bu şekildedir.